A rossz alvás a 21. század dohányzása!

Hűsítő alvás nyáron: tévhit, hogy csak a légkondi segít

Hűsítő alvás nyáron: tévhit, hogy csak a légkondi segít

Nem kell didergő üzemmódra állítanod a klímát ahhoz, hogy nyáron is jól aludj. A hűsítő alvás sokkal inkább tudatos döntések kérdése, mintsem a wattoké és villanyszámláé. Mutatjuk, miben rejlik a titka annak, hogy ne izzadj össze minden éjszakát júliusban.

Szakács Mónika
Szakács Mónika

Nyáron minden második ember elintézi annyival az izzadásmentes éjszakák kérdését, hogy beállítja a klímát 20 fokra, és alszik, mint a bunda.

Csakhogy egyrészt nem mindenki olyan szerencsés, hogy profin klimatizált hálószobával büszkélkedhessen, másrészt nem minden szervezet tolerálja a légkondit. De még ha így is van, kinek van kedve nyáron csukott ablaknál, mesterséges légmozgásban, száraz levegőben elszenderedni, amikor a nyári éjszakák hűvös, friss levegője is olyan csábító tud lenni?

A jó hír: léteznek természetes és sokkal fenntarthatóbb trükkök is a hűsítő alvás elérésére – és nem, nem csak arról van szó, hogy “szellőztess este” meg “vegyél hideg zuhanyt lefekvés előtt”.

 

 

1. A paplan, ami nyáron is jól esik – csak okosan kell választanod

Sokan gondolják, hogy nyáron nem kell paplan, vagy elég maximum egy lepedő. Aztán hajnalban mégis keresik a takarót, mert lehűlt a levegő, vagy kellemetlenül érzik magukat anélkül.

A kulcs: a jól szellőző, testhőhöz alkalmazkodó paplan.

A HungaroPaplan nyári gyapjúpaplanja pont ezt tudja. Nem egy nehéz, téli gyapjúgönc, hanem egy könnyű, egyrétegű, légáteresztő csoda, ami:

  • nem tart bent semmit, ami felesleges (se hőt, se nedvességet),
  • viszont pont átötel, hogy komfortérzetet adjon hajnalban is,
  • természetes hőszabályozó tulajdonságai miatt nem izzadsz bele,
  • ráadásul antibakteriális – és ez nem ám marketingduma, hanem a gyapjú lanolin tartalmának köszönhető képesség.

 

2. Huzatból is válaszd a nyárra valót

Ma már egyre kevesebben szeretnek az ágynemű vasalával bajlódni, ezért megjelentek a piacon a poliészter, vagy poliészterrel kevert huzatok is, amik kevésbé hajlamosak a gyűrődésre.

Ám ha egy csupa poliészter ágyneműhuzatba csomagolod magad, nyáron nem csak álmodban izzadsz le – hanem ténylegesen bedunsztolódsz, mint a nagyi befőttje.

Ha szeretnéd a pamut természetes, lélegző tulajdonságait és a könnyű kezelhetőséget kombinálni, akkor olyan ágyneműre van szükséged, aminek az anyagösszetételében a poliészter csak kisebb mennyiségben található meg. Ilyen az  Asti ágyneműhuzat is:

  • 80% pamut, így hagyja a bőrt lélegezni,
  • 20% poliészter tartalma miatt azonban nem gyűrődik és villámgyorsan szárad,
  • nem tapad rád hajnalban sem, akkor sem, ha az ágyadat nem csak alvásra használtad, hanem… nos… egy könnyű esti testmozgásra is sort kerítettél.

 

3. A matracod is beleizzad a nyárba – te ne tedd

Ritkán emlegetik, pedig:

Ha egy nem jól szellőző matracon alszol, teljesen mindegy, milyen paplant használsz.

A memóriahab például hírhedten melegít. Ha ilyened van, érdemes beszerezni legalább egy légáteresztő matracvédőt, vagy egy természetes anyagokból készült topper betétet – például pamut, bambusz vagy gyapjú kombinációt.

Ez nemcsak a hőt vezeti el jobban, hanem felszívja az izzadságot, így reggel nem egy vízágy élményével kelsz.

 

4. Napi ritmus = hőérzet

Ha este 9-kor még a telefon fényével sütteted a szemeidet, éjfélkor eszed az utolsó falat jégkrémet, és 4-kor is fenn vagy a hőségtől, az nem feltétlenül a levegő hőmérséklete miatt van.

A belső ritmusod felborulása önmagában melegítő hatású.

Próbálj meg este 9 után már csak tompított fénynél lenni, ne egyél nehezet, és főleg: lefekvés előtt legalább 1 órával ne nyomd a kijelzőt.

Ez nem (csak) wellness-tipp – ez fiziológia. A kortizol és melatonin ciklusod beállítja a testhődet is, és ha ezt felforgatod, jobban felmelegszel, mint kellene.

 

5. És egy furcsa, de működő tipp: langyos zuhany hideg helyett

Az intuitív “csobbanj egy jéghideget” módszer nyáron átmenetileg jóleshet, de pont az ellenkezőjét éri el, mint amit szeretnél.

A tested ilyenkor pánikba esik, és elkezd hőt termelni. A langyos zuhany viszont segít elvezetni a felesleges meleget, kiegyensúlyozza a hőháztartásod, és segít hamarabb elálmosodni.

 

 

Aludj jól, nem csak télen

A HungaroPaplannál nem klímaberendezést árulunk – hanem kielégítő alvásminőséget. Nyáron is. Mert ha jól választod meg, miben alszol, nem kell az egész hálószobát 19 fokra hűteni csak azért, hogy végre egy éjszakát átaludj.